خانه / استارتاپ / ۵ گام راه اندازی کسب و کار کدامند؟اهمیت ترتیب در انجام گام ها
راه اندازی کسب و کار
کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

۵ گام راه اندازی کسب و کار کدامند؟اهمیت ترتیب در انجام گام ها

آیا تصمیم به راه اندازی کسب و کار دارید؟نمی دانید باید از کجا شروع کنید؟با ما همراه باشید.

۵ گام برای راه اندازی کسب و کار نیاز میباشد. حال میتواند کسب و کار در حال تاسیس باشد. یا مجموعه ای چند ساله باشد که میخواهد توسعه محصول داشته باشد.در هر صورت شما برای ایجاد هر تغییری در کسب و کار باید این گام ها را به ترتیب انجام دهید. درصورت عدم ترتیب یا حذف یکی از گام ها،فرآیند کسب و کار بصورت مطلوب پیش نخواهد رفت.

فرض می کنیم شما یک ایده ای دارید. که اگر آن زا به اجرا دربیاورید، نتیجه یک کارخانه خواهد شد یا یک کسب و کار پلتفرمی یا هر کار اقتصادی دیگری.

۵ گام راه اندازی کسب و کار به ترتیب زیر می باشد.

۱-بیزینس مدل(Business Model)

اولین چیزی که در راه انداری کسب و کار نیاز داریم.بیزینس مدل یا همان مدل کسب و کار است. BM یعنی نحوه کسب درآمد و حفظ جریان سوددهی در طول زمان می باشد. در درس های بعدی بطور مفصل راجع به مدل کسب و کارها توضیح خواهیم داد.

۲-تحلیل فرصت(Opportunity Analysis)

 تحلیل فرصت به معنای،مطالعه و بررسی دقیق یک فرصت برای مشخص کردن میزان عملی بودن آن است. این تحلیل شامل بررسی امکان عملی شدن ازلحاظ بازاریابی، فنی و مالی است. در صنایع هایتک اهمیت تحلیل فرصت از طرح توجیهی بیشتر است. برای مثال،این سناریو را در نظر بگیرید:

ما میخواهیم روی تولید نیروگاه های خورشیدی سرمایه گذاری کنیم، تحلیل فرصت انجام نداده ایم و ما فناوری ساخت نیروگاه خورشیدی را نداریم .و مبلغ زیادی برای بدست آوردن آن فناوری هزینه می کنیم.بعد از چند سال و با بدست آوردن فناوری متوجه میشویم که صرفه اقتصادی ندارد.حال باید چه کرد؟

۳-امکان سنجی مقدماتی(Pre Feasibility Study)

در مطالعات امكان سنجی مقدماتی (طرح توجیهی مقدماتی)،به مشخصات کلی پروژه پرداخته می شود. و معمولا در زمانی که سرمایه گذار با چند گزینه مختلف رو به رو است، انجام می گردد.

۴-امکان سنجی یا طرح توجیهی( Feasibility Study)

در امکان سنجی با اعداد و ارقام سراغ داریم . که طرح ما اقتصادی هست یا خیر؟ برای مثال می خواهیم کارخانه رب گوجه فرنگی بزنیم. گوجه را خودمان بخریم و به رب تبدیل کنیم؟ یا نه رب را بخریم بفروشیم؟یا به کارخانه پول بدهیم با برند ما تولید کند؟و …کدام سوددهی بیشتری دارد؟همه این مطالعات در طرح توجیهی انجام می شود.

۵-بیزینس پلن(Business Plan)

 آخرین گام بیزینس پلن می باشد. بعد از طرح توجیهی حال به مرحله ای میرسیم که چطور و چگونه به اهداف خود برسیم؟ ما در بیزینس پلن،بیزینس مدل را شرح می دهیم و برنامه پیاده سازی آن را شرح می دهیم. برای مثال،کارخانه را کی احداث کنم؟کجا احداث کنم؟به چه کسی محصولات را بفروشم؟

در واقع BP،محتوایش با اعداد و ارقام کاری ندارد و ماهیت آن بر چطور رسیدن می باشد.

مراحل بیزینس گلن در راه اندازی کسب و کار
چرخه بیزینس پلن در راه اندازی کسب وکار

 

.

 

 

نکات ریز مدیریت را با مدیر مارت بیاموزید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *