خانه / علم داده / مهندس داده(Data Engineer) کیست؟وظایف و مهارت های مهندس داده
مهندس داده و بسترسازی برای کار تحلیلگر و دانشمند داده
مهندس داده

مهندس داده(Data Engineer) کیست؟وظایف و مهارت های مهندس داده

مهندس داده کیست؟

مهندس داده سیستمهایی را ایجاد و بهینه سازی می کند که به دانشمند داده و تحلیلگر داده امکان می دهد کارهای خود را انجام دهند. میزان دقیق و در دسترس بودن داده ها برای شرکت ها و به ویژه کسانی که قرار است با داده ها کار کنند بسیار مهم است. مهندس داده اطمینان می دهد که هر گونه داده به درستی دریافت، تبدیل، ذخیره و در دسترس سایر کاربران قرار می گیرد و برخلاف تحلیلگر و دانشمند داده بیشتر به توسعه نرم افزار گرایش دارد.

مهندس داده و انجام پردازش روی داده
مهندس داده و وظایفش

بررسی عمیق مهندس داده

مهندس داده بنیادی را که تحلیلگران و دانشمندان داده بر روی آن بنا می کنند، پایه گذاری می کند. مهندسان داده وظیفه ساخت خطوط لوله داده را بر عهده دارند و غالباً باید از ابزارها و تکنیکهای پیچیده ای برای مقیاس و اندازه گیری داده استفاده کنند.

در سازمانهای بزرگتر، مهندسین داده می توانند روی مباحث دیگری مثل حفظ پایگاه داده و ایجاد و مدیریت خطوط لوله های داده تمرکز کنند.هرچه تمرکز بهتر باشد، یک مهندس داده خوب به یک دانشمند داده یا تحلیلگر داده این امکان را می دهد تا به جای انتقال داده از یک منبع به منبعی دیگر، بر حل مشکلات تحلیلی سیستم متمرکز شود. ذهنیت و طرز فکر مهندس داده بیشتر روی ساخت و بهینه سازی متمرکز است.

نمونه کارهایی که مهندسان داده انجام می دهند.

  • ایجاد API برای مصرف داده
  • ادغام داده های خارجی یا جدید در خطوط لوله داده موجود
  • اعمال ویژگی های تبدیل و تغییر برای مدل های یادگیری ماشین بر روی داده های جدید
  • نظارت و آزمایش بر روی سیستم بصورت مداوم برای اطمینان از عملکرد بهینه

نتیجه گیری

مهندس داده مسئول طراحی، ساخت و مدیریت پایگاه های عملیاتی و تجزیه و تحلیل کسب و کار است. با افزایش میزان داده ها و ظرفیت ذخیره سازی، فردی با دانش فنی عمیق از سیستم های مختلف معماری و توانایی درک آنچه کسب و کار می خواهد را نیاز داریم. نقش مهندس داده همین جا منحصر به فرد می شود. آنها باید بدنه را درک کنند، آنچه در داده ها است و چگونه می تواند به کاربر کسب و کار خدمت کند را تحلیل کنند. آنها همچنین باید قادر به ایجاد راه حل های فنی برای اطمینان از این که داده ها قابل استفاده هستند، باشند. مهندس داده اغلب به عنوان عضوی از یک تیم تجزیه و تحلیل کار می کند، داده ها را در یک فرم آماده برای استفاده به دانشمندان داده که به دنبال اجرای پرس و جو و الگوریتم ها در برابر اطلاعات برای تجزیه و تحلیل پیش بینی، یادگیری ماشین و مقاصد داده کاوی است، ارائه می دهد.

 

منبع:https://www.dataquest.io/

همچنین ببینید

تحلیلکر داده کیست؟

تحلیلگر داده(Data Analyst) کیست؟۵ مهارتی که تحلیلگر داده باید داشته باشد.

تحلیلگر داده (Data Analyst)کیست؟ تحلیلگر داده، دانشمند داده و مهندس داده عناوین شغل های مرتبط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *