خانه / علم داده / مقایسه دانشمند داده،تحلیلگر داده و مهندس داده با یکدیگر(مهارت،مسئولیت،درآمد)
مقایسه دانشمند داده،تحلیلگر داده و مهندس داده
مقایسه شغل های مرتبط با علم داده

مقایسه دانشمند داده،تحلیلگر داده و مهندس داده با یکدیگر(مهارت،مسئولیت،درآمد)

مقایسه دانشمند داده،تحلیلگر داده و مهندس داده

 چرا مقایسه دانشمند داده،تحلیلگر داده و مهندس داده مهم است؟داده ها همیشه برای هر نوع تصمیم گیری حیاتی بوده اند. دنیای امروز کاملاً براساس داده ها کار می کند و هیچ کدام از سازمان های امروزی بدون تصمیم گیری مبتنی بر داده و برنامه های استراتژیک زنده نخواهند ماند. امروزه نقش های مختلفی در صنعت وجود دارد که با داده ها سر و کار دارند. در این مقاله ، ما درباره تفاوت ها و شباهت های کلیدی بین یک تحلیلگر داده، مهندس داده و دانشمند داده بحث خواهیم کرد.

چه کسی تحلیلگر داده ، مهندس داده و دانشمند داده است؟

Data Scientist Data Engineer Data Analyst
یک دانشمند داده ، داده های پیچیده را تحلیل و تفسیر می کند. آنها سازمان دهنده داده های موسوم به بیگ دیتا هستند. مهندس داده در تهیه داده ها نقش دارد. آنها توسعه ، ساخت ، آزمایش و حفظ کل معماری و بنای داده ها را به عهده دارند. یک تحلیلگر داده، داده های عددی را تجزیه و تحلیل می کند و از آن برای کمک به شرکت در تصمیم گیری های بهتر، استفاده می کند.

 

 مهارتهای مختلف مورد نیاز برای تحلیلگر داده ، مهندس داده و دانشمند داده

Data Scientist Data Engineer Data Analyst
مهارت های آماری و تحلیلی انبار داده و ETL انبار داده
داده کاوی دانش برنامه نویسی پیشرفته Adobe و Google Analytics
اصول یادگیری ماشین و اصول یادگیری عمیق تجزیه و تحلیل مبتنی بر Hadoop دانش برنامه نویسی
دانش برنامه نویسی(SAS,R,Python) دانش عمیق از SQL و پایگاه داده مهارت نگارش و آماری
تجزیه و تحلیل مبتنی بر Hadoop معماری و لوله کشی داده گزارش دهی و تصویرسازی داده ها
بهینه سازی داده ها دانش مفهوم یادگیری ماشین دانش پایگاه داده(Database)و SQL
 تصمیم گیری و مهارت های نرم اسکریپت ، گزارش و تصویرسازی داده ها دانش Spread-Sheet

همانطور که از جدول بالا مشخص است. از مقایسه دانشمند داده،تحلیلگر داده و مهندس داده این اطلاعات بدست می آید که مجموعه مهارت های اصلی تحلیلگر داده ها حول جمع آوری و پردازش داده ها است. از طرف دیگر یک مهندس داده نیاز به درک سطح متوسط ​​از برنامه نویسی برای ساخت الگوریتم های کامل به همراه تسلط بر آمار و ریاضیات دارد! و در اصل، یک دانشمند داده باید استاد هر دو جهان باشد.  یعنی داده، آمار و ریاضیات همراه با دانش برنامه نویسی عمیق برای یادگیری ماشین و یادگیری عمیق.

نقش ها و مسئولیت ها

از مقایسه دانشمند داده،تحلیلگر داده و مهندس داده در حوزه نقش ها و وظایف می توان گفت که هر سه کاملاً مشابه هستند. و از مجموعه مهارت های آنها که در بالا ذکر شد مشخص است. برای درک بیشتر به جدول زیر دقت کنید.

Data Scientist Data Engineer Data Analyst
 مسئول توسعه مدلهای عملیاتی توسعه ، آزمایش و حفظ معماری پیش پردازش و جمع آوری داده ها
تجزیه و تحلیل داده ها و بهینه سازی را با استفاده از یادگیری ماشین و یادگیری عمیق انجام  می دهند. برنامه نویسی و پیچیدگی آن را درک می کنند تاکید بر ارائه اطلاعات از طریق گزارش و تصویرسازی
درگیر در برنامه ریزی استراتژیک برای تجزیه و تحلیل داده ها گسترش مدل های آماری و ML مسئول تجزیه و تحلیل آماری و تفسیر داده ها
ادغام داده ها و انجام تجزیه و تحلیل موقت ساخت خطوط لوله برای انواع عملیاتETL کسب اطلاعات و نگهداری از آنها را تضمین می کنند
شکاف بین ذینفعان و مشتریان را پر می کنند صحت و انعطاف پذیری داده ها را تضمین می کنند بهینه سازی کیفیت و اثربخشی آماری

همانطور که مشاهده می کنید، نقش های شغلی دانشمندان داده و مهندسین داده خیلی مشابه هستند، اما یک دانشمند داده کسی است که در تمام فعالیت های مربوط به داده ها دست بالا را دارد. هنگامی که نوبت به تصمیم گیری مربوط به تجارت  و کسب و کار می رسد، دانشمند داده از مهارت بالاتری برخوردار است.

میزان درآمد هر سه شغل

Data Scientist Data Engineer Data Analyst
۹۱،۴۷۰ دلار در سال ۹۰،۸۳۹۰ دلار در سال ۵۹۰۰۰ دلار در سال

با نگاهی به این ارقام و درآمد یک مهندس داده و دانشمند داده، ممکن است در ابتدا تفاوت زیادی نبینید. اما، با بررسی عمیق تر اعداد ، یک دانشمند داده می تواند ۲۰ تا ۳۰٪ بیشتر از یک مهندس داده درآمد ​​کسب کند. شرکت هایی مانند فیس بوک ، آی بی ام و بسیاری دیگر از حقوق های دریافتی بیش از ۱۳۶،۰۰۰ دلار در سال دانشمندان داده خود خبر می دهند.

اگر می خواهید در مورد حقوق دانشمند داده ، فرصت های شغلی، میزان تجربه و غیره اطلاعات بیشتری کسب کنید، در اینجا یک مقاله کامل در مورد حقوق دانشمند داده  به عنوان مرجع آورده شده است.

 

 

 

همچنین ببینید

تحلیلکر داده کیست؟

تحلیلگر داده(Data Analyst) کیست؟۵ مهارتی که تحلیلگر داده باید داشته باشد.

تحلیلگر داده (Data Analyst)کیست؟ تحلیلگر داده، دانشمند داده و مهندس داده عناوین شغل های مرتبط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *