خانه / برنامه نویسی / مفاهیم کاربردی و نکات پایه برای آموزش عمیق برنامه نویسی
مفاهیم کاربردی برنامه نویسی
مفاهیم کاربردی برنامه نویسی

مفاهیم کاربردی و نکات پایه برای آموزش عمیق برنامه نویسی

Open Source یا متن باز چیست؟

متن باز، به نرم‌افزارهایی می‌گویند که افراد می‌توانند در کد منبع آن‌ها، تغییر ایجاد کرده و یا اشکالات (باگ) احتمالی آن‌ها را رفع کنند. این یک شیوه‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار است که می‌تواند هم برای نرم‌افزارهای آزاد و هم برای نرم‌افزارهای با مالکیت انحصاری و تجاری به کار رود.

مزایای استفاده از متن باز: یکی از مهم‌ترین مزایای موجود در نرم افزار منبع باز، این است که هسته‌ی اصلی این نرم افزار رایگان می‌باشد. مزیت دیگر این نوع نرم‌افزارها این است که کد منبع آن‌ها قابلیت اصلاح شدن را دارد؛ بنابراین، برای پیشرفت و توسعه دادن نسخه‌ی بعدی نرم‌افزار، نیازی نیست که تا آزاد شدن کد منبع آن صبر کنید و با گرفتن یک نسخه از نرم‌افزار، می‌توانید به کد منبعی که در نرم‌افزار قرار داده شده است، دست یابید.

معایب استفاده از متن باز:  یک نمونه از نگرانی‌هایی که در برخی از این نرم‌افزارها وجود دارد، این است که هیچ پشتیبانی فنی برای آن‌ها وجود ندارد! بنابراین، اگر یک مشکل در این نرم افزار پیش بیاید، ممکن است شخص نتواند آن‌ها را خودش حل کند. این ویژگی را می‌توان به این واقعیت نسبت داد که این نوع نرم افزارها طوری طراحی شده‌اند که تغییر آن توسط کاربران مختلف و پشتیبانی فنی امکان پذیر باشد.

کامپایل چیست؟

نرم افزارهای کامپایل، نقطه‌ی مقابل رویکرد Open Source هستند. کامپایل، فرآیندی است که در آن، کد برنامه‌های نوشته شده توسط برنامه نویسان که از آنان به عنوان کد اولیه (Source Code) یاد می‌شود، پس از استفاده از برنامه‌های خاصی موسوم به کامپایلرها، به زبانی قابل اجرا برروی کامپیوترها ترجمه می‌شوند. برای مثال، کدهای زبان سی پلاس پلاس بعد از کامپایل، به کد ماشین یا اسمبلی تبدیل می‌شود. اعمال تغییرات دلخواه در اکثر برنامه‌های کامپایل شده، امری بسیار مشکل و گاها غیر ممکن است و اکثر تولیدکنندگان نرم‌افزارها، از ویژگی فوق به منظور صیانت و حفاظت از کدهای نوشته شده، استفاده می نمایند.

Syntax ( سینتکس ) چیست؟

Syntax به معنی نحو است که در واقع نحوه نوشتن و قرارگیری کلمات و عبارات به صورت صحیح در یک زبان برنامه نویسی است . یعنی دستورات زبان برنامه نویسی چطوری و به چه شکل باید نوشته شوند. تفاوت بین زبان های برنامه نویسی همین تفاوت در سینتکس ( Syntax ) آن هاست.

برای مثال جمله ” فرزاد سیب است ” از لحاظ Syntax درست است اما از لحاظ معنایی ( semantic ) درست نیست و ما با پیغامی به عنوان Syntax Error مواجه خواهیم شد.

Semantics چیست ؟

Sematics یا معنا شناسی همان مفهومی است که به ساختارهای نحوی زبان داده می شود. یعنی کدی که نوشته می شود باید نتیجه درست داشته باشد.

خطا  های سمنتیکی، خطا هایی هستند که بعد از کامپایل برنامه به وجود می آیند یعنی کد را درست نوشته ایم ، اما نتیجه ای که می خواهیم را اشتباه تحویل می دهد. مثلاً در زبان پایتون  آرایه ای را اعلان می کنید، برای درک معنای این اعلان شما باید با معنای اعلان آرایه در پایتون آشنا باشید یعنی باید بدانید اگر این اعلان در ابتدای زیر برنامه قرار بگیرد معنایش این است که با هر بار ورود به آن زیر برنامه این آرایه ایجاد می شود و با خروج از زیر برنامه از بین می ورد، اگر این را ندانید ممکن است برنامه شما با مشکل مواجه شود هر چند که کد شما درست باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *