خانه / MBA / لذت گناه آلود چیست؟استفاده از گیلتی پلژر در تبلیغات

لذت گناه آلود چیست؟استفاده از گیلتی پلژر در تبلیغات

لذت گناه آلود

لذت گناه آلود چیست؟

تصور کنید در حال رانندگی به یک آهنگ شش و هشت فاقد ارزش هنری، با صدای بلند گوش می دهید. با توقف پشت چراغ قرمز، ناگهان متوجه می شوید در ماشین کناری، دوست و یا همکار شما نشسته است. بلافاصله صدای آهنگ را کم می کنید چون اگر همکارتان بفهمد طرفدار آن سبک موسیقی هستید، بسیار ضایع خواهید شد. این آهنگ، اصطلاحا “لذت گناه آلود” شماست.

لذت گناه آلود (guilty pleasure) هر چیزی است نظیر یک فیلم، برنامه تلویزیونی، یک آهنگ و هر رفتار دیگر که در شان شما نیست و از بیان آن خجالت می کشید، با اینحال از انجام آن لذت می برید. آن رفتار بر قضاوت سایرین نسبت به شما تاثیرگذار است و به همین دلیل پنهانی آن را انجام می دهید. به عبارت دیگر، لذت گناه آلود چیزی است که شما قاعدتا نباید دوست داشته باشید ولی به هر حال دوستش دارید. هنجارهای اجتماعی و فرهنگ که پارادایم ها . چارچوب ذهنی افراد جامعه را شکل می دهند، اجازه نمی دهند فرد علاقه اش را به طور آشکار نمایان کند و بنابراین مجبور است در خفا آن را انجام دهد. بگذارید با یک مثال دیگر مفهوم لذت گناه آلود را روشن تر کنیم. فرض کنید با کسی در خصوص فیلم ها و کارگردان ها صحبت می کنید. با ایشان از آثار فاخر علی حاتمی، اصغر فرهادی، ابراهیم حاتمی کیا و کیا رستمی تمجید می کنید، در حالی که به فیلم های با موضوع خنده و بدون‌محتوا بیشتر علاقه دارید.

لذت گناه آلود و تبلیغات

از مفهوم لذت گناه آلود در حوزه تبلیغات بسیار استفاده می شود. استفاده از زنان در تبلیغات، خوردن خوراکی های بچه گانه، حرکات موزون، جمع های مختلط دختر و پسری، استفاده از فحش، بهره گیری از آهنگ های شش و هشت، استفاده از لباسهای با رنگ جیغ برای بزرگسالان و… همه از نمود های بهره گیری از این مفهوم است. به نظر می رسد حتی رای دادن به دونالد ترامپ لذت گناه آلود خیلی ها بوده است.

جهت بهره گیری بیشتر از این مفهوم در بازاریابی بایستی ابتدا لذت های گناه آلود جامعه هدف را شناسایی و سپس برای آن راه حل ارائه کرد.

همچنین ببینید

گیمیفیکیشن (Gamification)چیست؟تکنیک های کاربردی گیمیفیکیشن در بازاریابی

گیمیفیکیشن،هنر تعبیه کردن مکانیزم بازی،در فضاهایی که برای بازی طراحی نشده اند است.طراحی بازی که سهمی از ذهن مخاطب و یا مشتری در اختیار ما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *