خانه / آموختنی ها از بهترین ها / جوان گرایی به سبک ژاپنی و جوان گرایی به سبک ایرانی
جوان گرایی ایرانی و ژاپنی
جوان گرایی

جوان گرایی به سبک ژاپنی و جوان گرایی به سبک ایرانی

جوان گرایی به سبک ایرانی

جوان گرایی ایرانی: چند روز قبل خبری در رسانه ها شنیدیم که با برکناری و بازداشت مدیر عامل ایران خودرو آقای « هاشم یکه زارع»، بجای ایشان آقای «فرشاد مقیمی» سکاندار بزرگترین مجموعه صنعتی خودرو سازی در ایران شده است. زمانیکه سوابق تحصیلی و کاری ایشان را مرور کردم به تجربه خاص و مستقیمی در زمینه صنعت خودرو برخورد نکردم و ظاهراً ایشان تاکنون تجربه ای در صنعت پیچیده خودرو نداشته اند.!! همچنین با دیدن سوابق کاری ایشان بسیار شگفت زده شدم که چگونه ایشان توانسته اند در ابتدای جوانی و بدون تجربه لازم، در پستهای مدیریتی ارشد کشور به عنوان عضو هیات مدیره، رییس، قائم مقام، معاون،.. مشغول به فعالیت باشند. بنظر من ایشان «رستم دستان» زمانه ما است که توانسته است از عهده این کارهای پیچیده و دشوار برآمده و با نشان دادن لیاقت و کارایی، به مدیریت این مجموعه عظیم و استراتژیک صنعتی برسد. از طرفی دیگر ایشان در حال حاضر دانشجوی دکتری مهندسی صنابع دانشگاه آزاد تهران هستند ( من نمیدانم چگونه این پستهای مدیریتی که عمدتا پر از جلسه و امضاء و‌ پیگیری هستند را میتوان با کار تحقیقاتی و پژوهشی سنگین دوره دکتری در یک جا جمع کرد!! ) و به حق ایشان معجزه‌گر‌ و نابغه بی نظیری هستند و اگر به من اجازه دهند، حاضر هستم با کمال میل شاگردی ایشان را کرده و از تجربه و‌ نبوغ ایشان بهره مند شوم!!!

جوان گرایی به سبک ژاپنی

هفته دیگر سه دانشجوی جوان ژاپنی به عنوان اینترنشیپ برای یک‌ دوره دو هفته ای کارآموزی و کسب تجربه، وارد گروه ما میشوند. این موضوع ظاهراً بی اهمیت، آنقدر برای شرکت اهمیت و ارزش دارد که از دو ماه قبل، در حال برنامه ریزی و بحث و گفتگو راجع به آن هستیم. انگار که سه کامی ساما ( به معنای خدا که در فرهنگ ژاپنی به مشتری اطلاق مبشود ) قرار است به گروه ما وارد شوند و از مدیر ارشد تا کارشناسان، همگی با جدیت در حال برنامه‌ریزی و تدارکات مورد نیاز هستند ( در نهایت هم این سه نفر قرار نیست که منفعت و یا خروجی خاصی برای شرکت داشته باشند !!) . همچنین بطور مستمر من و سایر مدیران و کارشناسان شرکت، در کنار فعالیتهای تحقیق و توسعه محصول، مشغول آموزش و انتقال تجربه ( که در فرهنگ ژاپنی به آن OJT : On the Job Training ) به جوانان تازه استخدام شده هستیم.

معنای جوان گرایی در شرکت های ژاپنی

در شرکتهای ژاپنی، جوان‌گرایی به این معنی نیست که یک جوان بی تجربه، خام و احساساتی را ( که خصوصیات طبیعی هر جوان سالم و‌ نرمال است ) در پستهای مدیریت ارشد شرکت قرار دهیم، بلکه جوان گرایی به معنای فراهم کردن فرصت و بستر آموزش و رشد به جوانان است تا آنها پس از سالها کسب تجربه و دانش، بتوانند مدیران و مهندسین شایسته و با تجربه ای برای شرکت و جامعه خود باشند !!! بنظر می رسد با توجه به عدم اعتماد به مدیران فعلی ( به دلیل زیانهای فراوانی که بابت ناکارآمدی و سوء استفاده های فراوان به کشور وارد کرده اند ) تصمیم بر این قرار گرفته است که از جوان‌ها در پستهای مدیریتی ارشد استفاده شود. در این میان بجای رفتن به سراغ متخصصین و مدیران شجاع و کارآمد، بازهم از بین تمام راه حلهای موجود، بدترین گزینه برای حل مشکل انتخاب شده است!!! ( در انتخاب بدترین راه حل ها و تصمیم ها، تخصص و مهارت ویژه ای داریم !!). نتیجه این تصمیم نادرست هم از ابتدا مشخص است و مشکلات سازمان بیشتر و لاینحل تر خواهد شد و شیادان با سوء استفاده از بی تجربگی مدیران جوان، به سوء استفاده و اختلاس بیشتری مشغول خواهند شد!!!. در نهایت هم این مدیران جوان با بی آبرو شدن و رسوایی از شرکت بیرون رانده خواهند شد که نمونه آنرا در برکناری ناگهانی مدیرعامل جوان صندوق بازنشستگی کشوری شاهد بودیم!!!!

۲۸ آگوست ۲۰۱۹

منبع:دکتر حسین تهرانی کارشناس ارشد توسعه محصول تویوتا

tehrani_nik@yahoo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *