خانه / علم داده / تحلیلگر داده(Data Analyst) کیست؟۵ مهارتی که تحلیلگر داده باید داشته باشد.
تحلیلکر داده کیست؟
تحلیلگر داده کیست؟

تحلیلگر داده(Data Analyst) کیست؟۵ مهارتی که تحلیلگر داده باید داشته باشد.

تحلیلگر داده (Data Analyst)کیست؟

تحلیلگر داده، دانشمند داده و مهندس داده عناوین شغل های مرتبط با علم داده(Data Science) هستند.گرچه بین مهارت ها و وظایف هر سه شغل همپوشانی زیادی وجود دارد. اما ما به صورت عمیق به بررسی تفاوت های آنها خواهیم پرداخت.پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر این مفاهیم ابتدا تفاوت علم داده و داده کاوی را مطالعه فرمایید.

مقایسه تحلیلگر داده،دانشمند داده،مهندس داده
عناوین شغلی مرتبط با علم داده

تحلیلگران داده با دریافت داده، استفاده از داده برای پاسخ به سوالات و برقراری ارتباط بین نتایج برای کمک در تصمیمات کسب و کار برای سازمان خود ارزش می آفرینند.

بسته به نوع صنعت تحلیلگر داده می تواند عناوین دیگری را مثل تحلیلگر تجارت(Business Analyst)، تحلیلگر هوش تجاری(Business Intelligence Analyst)، تحلیلگر عملیات(Operations Analyst) و تحلیلگر پایگاه داده(Database Analyst)به خود اختصاص دهد. صرف نظر از عنوان، تحلیلگر داده می تواند در بسیاری از نقش ها و تیم ها جای بگیرد و در تصمیمات داده محور به آنها کمک کند.

بررسی عمیق تحلیلگر داده

تحلیلگر داده این پتانسیل را دارد که یک تجارت سنتی را به یک تجارت داده محور تبدیل کند. تحلیلگران داده برای شرکت هایی که تیم فنی و تجاری را از همدیگر جدا کرده اند( به عنوان ارتباط دهنده ای که بر ابزار و تکنیک های فنی مسلط است)،بسیار حیاتی می باشد.مسولیت اصلی آنها این است که پیشرفت و تمرکز همکاران و سازمانشان را بهینه کنند.

چطور یک بازاریاب از داده های تجزیه و تحلیل شده برای کمک به راه اندازی کمپین بعدی خود استفاده می کند؟چگونه یک نماینده فروش تشخیص دهد که چه گروه جمعیتی را بازار هدف خود قرار دهد؟چگونه یک مدیرعامل، دلایل رشد اخیر شرکتش را بهتر بشناسد؟اینها سوالاتی هستند که تحلیلگر داده با آنالیز دیتا و ارائه نتایج به آنها پاسخ می دهد.

یک تحلیلگر داده موثر حدس و گمان را از تصمیمات تجاری گرفته و به پیشرفت کل سازمان کمک می کند. تحلیلگر داده باید با استفاده از تحلیل داده های جدید، ترکیب گزارش های مختلف و تفسیر نتایج پل ارتباطی موثری بین تیم های مختلف باشد. و این همان چیزی است که باعث می شود سازمان رشد خود را حفظ کند.

۵ مهارت مهم تحلیلگر داده

ماهیت مهارت های مورد نیاز به نیازهای خاص شرکت بستگی دارد. اما مهم ترین و متداول ترین مهارت ها به شرح زیر می باشد:

 •  دانش فنی و نرم افزاری(PYTHON & R) برای پاکسازی و سازماندهی داده های خام
 • دانش آماری برای استفاده از آمارهای توصیفی برای بدست آوردن یک تصویر بزرگ
 • تفکر انتقادی و تجزیه و تحلیل روند جالب موجود در داده ها
 • مهارت های تصویرسازی(Data Visualization Skills) و داشبوردسازی داده ها برای کمک به تفسیر شرکت و تصمیم گیری با داده
 •  مهارت های ارائه(Presentation Skills)، برای ارائه نتایج آنالیزهای تکنیکال برای مشتریان خارجی یا تیم های داخلی
تحلیلگر داده و مفاهیم و مهارت های موردنیاز مرتبط با آن
تحلیلگر داده و مفاهیم مرتبط با آن

نتیجه گیری

 کار با داده ها و کمک به سازمانها برای بهبود فرآیندهای تصمیم گیری ، زمینه ای هیجان انگیز است که فرصت های شغلی بسیاری را پیش رو دارد.

برای شروع کار و بهبود مهارت های خودتان ، بخش هایی از این مقاله را برای انجام کار روی آنها مشخص کنید و اهداف واقعی خود را تعیین کنید. رشد و پیشرفت حرفه ای به زمان نیاز دارد و شما یک شبه به سطح عالی نمی رسید، اما همه چیز با اولین قدم شروع می شود.

منبع:http://www.forbes.com

همچنین ببینید

مهارتهای یک دانشمند داده

دانشمند داده(Data Scientist)کیست؟ ۹ مهارت لازم برای تبدیل شدن به دانشمند داده

نکته جالب توجه در رابطه با یادگیری علم داده و استفاده از آن به عنوان دانش و مهارت شغلی، پیچیدگی بیشتر آن نسبت به بسیاری از دیگر زمینه‌های علمی و مهارتی است. دلیل این امر را می‌توان به سادگی در تعاریف علم داده و داده‌کاوی یافت. هر دو این مباحث، دانش‌های میان‌رشته‌ای هستند که برای فراگیری آن‌ها نیاز به یادگیری علوم و مهارت‌های گوناگون از جمله آمار و جبر خطی، سیستم‌های پایگاه داده، یادگیری ماشین، برنامه‌نویسی و مهارت‌های ارائه مطلب است. اما، در کنار این پیچیدگی، قدرت و جذابیتی غیر قابل چشم‌پوشی نهفته که بسیاری را به جست‌و‌جوی روش‌های یادگیری داده‌کاوی واداشته است

3 دیدگاه

 1. سلام اینکه از صفر بخوایم اموزش بینیم امکانش هست؟
  احتیاج به کلاس خاصی داره این تحلیل گری یا بیشتر مهارت و تجربه هستش
  بنظرم خیلی جالبه
  ممنون میشم راهنماییم کنید و جواب رو ایمیل کنید واسم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *