خانه / MBA / استعفای عاطفی چیست و چرا سازمان را به تباهی می کشاند؟
استعفای عاطفی گریبان گیر کارمندان ایرانی
استعفای عاطفی و اثرات آن بر سازمان

استعفای عاطفی چیست و چرا سازمان را به تباهی می کشاند؟

استعفای عاطفی(Emotional resignation) چیست؟

استعفا یکی از نقطه های عجیب در زندگی شغلی هر انسان است. لحظه ای که تمام تلاش و ساخته ها و خاطره ها را،در یک اتاق رها میکنی، کیفت را برمیداری و از ساختمان بیرون می آیی که هفته ها ،ماه ها و سال ها،بهترین ساعات روزت را در آنجا گذرانده ای. اما امروزه در کنار استعفای قانونی که با نامه نگاری و تسویه حساب و غیره همراه است،شکل دیگری از استعفا به وجود آمده است که به آن استعفای عاطفی می گوییم.

در تعریف استغفای عاطفی چنین بیان می شود که فرد همچنان کارمند اداره یا شرکت به حساب می آید اما خودش دیگر هیچ انگیزه ای برای کار کردن ندارد.جنین فردی هر روز کیفش را برمی دارد و می رود پشت میزش می نشیند بدون اینکه پیشرفت یا پسرفت سازمانش برایش مهم باشد.

استعفا عاطفی بدون نیاز به نامه استعفا
استعفای عاطفی بدون نیاز به نامه

 

یکی از دلایل رخ دادن استعفای عاطفی رکود اقتصادی است؛چرا که امید به پیدا کردن فرصت های شغلی جدید کم می شود.به همین دلیل کارکنان زیادی را می بینید که از کار خود راضی نیستند اما گزینه دیگری هم ندارند و ماه هاست که استعفای عاطفی داده اند اما هنوز در محل کار حاضر میشوند.

اثرات استعفای عاطفی کارمندان بر سازمان

 فردی که کمترین پویایی و هیجانی نسبت به شغلش در چشمانش دیده نمی شود و تلاشی برای بهبود اوضاع نمی کند. تاثیر چنین فردی  بر سازمان مشخص است . یک فرد بی تفاوت و منفعل نسبت به امور کاریش که فقط حضور فیزیکی دارد و هر سی ثانیه یک بار عقربه های ساعت را برای رسیدن به خط پایان نگاه می کند . تاثیر مخرب بر محیط اطراف نیز خواهد گذاشت که در بلند مدت اگر چاره ای اندیشه نشود سازمان را به تباهی خواهد کشاند.. مدیران سازمان باید با توجه به شخصیت کارمند این پدیده را درمان و از سرایت آن به سایر کارمندان پیشگیری کنند.نکات کاربردی که رهبران و مدیران باید بدانند را پیشنهاد می کنیم ، مطالعه بفرمایید.

همچنین ببینید

موبینگ(Mobbing)چیست؟علل ایجاد موبینگ در سازمان کدامند؟

مفهوم انسانی، موبینگ زمانی است که یک گروه به صورت هماهنگ با قلدری با یک نفر رفتار کنند. این رفتار ممکن است در خانواده، مدرسه، محله، محل کار یا یک انجمن باشد. در محیط کار به عنوان یک آزار روحی از طرف همکاران، پایین دستان یا بالادستان و از طریق شایعه، کنایه، تهدید و ارعاب، تحقیر، بی‌اعتبار ساختن و انزوا بر یک عضو سازمان شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *