خانه / مدیریت استراتژیک / استراتژی چیست؟فیل مدیریت استراتژیک
استراتژی
استراتژی

استراتژی چیست؟فیل مدیریت استراتژیک

استراتژی چیست؟

استراتژی یا راهبرد به معنای عام عبارت است از خط مشی یا برنامه ای که برای رسیدن به هدفی خاص اتخاذ می شود. این واژه در مباحث مدیریتی در حوزه های مختلف اقتصادی،سیاسی،اجتماعی و…کاربرد بسیار متداولی دارد. و به عنوان یکی از عناصر مهم مرتبط با مدیریت مطرح بوده و اساس تصمیم گیری های مدیریتی محسوب می شود. به طوری که نمی توان آن را جدای از مدیریت پنداشت، چه بسا مدیریت موفق حاصل تدوین استراتژی های مناسب و موثر است. با توجه به آنچه شرح داده شد، موضوع استراتژی به لحاظ گستردگی و کاربرد آن در حوزه های مختلف علمی، مورد توجه و استقبال اندیشمندان قرار گرفته است.

مردان نابینا و فیل

شش مرد در هندوستان علی رغم نابینا بودن مایل بودند فیل را بشناسند و هر یک به گونه ای با شناختن آن ذهن کنجکاو خود را ارضا کنند.

یکی از آنها به فیل نزدیک شد و پهلوی آن را لمس کرد و گفت:فیل چقدر شبیه به دیوار است. دیگری عاج آن را لمس کرد و گفت:فیل شبیه نیزه است. سومی به خرطوم حیوان دست کشید و آن را شبیه مار دانست. چهارمی با لمس پای فیل آن را به درخت شباهت داد. نفر پنجم با لمس گوش فیل آن را به بادبزن تشبیه کرد. نفر آخر با گرفتن دم فیل، آن را به یک طناب تشبیه کرد. سپس همه آنها به بحث و منازعه طولانی پرداختند و هر کدام عقیده خود را درست می دانستند. اگرچه همه آنها تا اندازه ای حق داشتند ولی همگی در اشتباه بودند. من معتقد هستم در اغلب منازعه های عقیدتی، طرفین با وجود جهل محض، از عقاید یکدیگر انتقاد می کنند و ساده لوحانه درباره فیلی صحبت می کنند که هیچ یک آن را ندیده اند.(Henry Mintzberg)

فیل استراتژی
برداشت های مختلف افراد نابینا از فیل

ما افراد نابینا هستیم و تشکیل استراتژی، فیل ما است. از آنجا که هیچ کدام از ما بینایی نداشته ایم تا کل پیکر فیل را ببینیم، هر یک بخشی از آن را لمس کرده و درباره بقیه آن اظهارنظر ساده لوحانه ای نموده ایم. ما یقینا با جمع کردن اجزای فیل نمیتوانیم یک فیل کامل به دست آوریم. یک فیل بیش از اینهاست. لذا برای درک و شناخت آن باید همچنین تک تک اجزای آن را بشناسیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *